21-22 + 4 = Brezilya 2014

Yayınlandı: Temmuz 31, 2011 Uğur Türker tarafından Değerlendirmeler, uğur türker içinde
Etiketler:,

Yıllardır Milli Takımımızın katıldığı her kura sonrası ağızlardaki sözler aynıdır : ” Liderlik için ……. ile çekişiriz. ” Ne yazık ki bugüne kadar bir türlü o liderlik mücadelesi içinde olmak istediğimiz 1. torba takımları ile yarışma içerisinde olamadık. Bunun en büyük nedeni grupların 3-4-5 torba takımlarına karşı yaptığımız manasız puan kayıpları olarak gözükse de – ki bu kayıplar bizi liderlik kadar 2.likten de etmiştir – biz 1. torba takımlarından puan alma sıkıntısı yaşıyoruz aslında. Onlar ile oynadığımız 2 maçta onlara 6 puan verince gerek matematik gerek psikolojik liderlik yarışından kopuyoruz. İspanya ve Almanya bunların en yakın örnekleri.

Bu sefer şansımız var... cidden !!!

Brezilya 2014 Dünya Kupası Grup Elemeleri kuraları sonrası Millilerin grubu :

Hollanda

Türkiye

Romanya

Macaristan

Estonya

Andorra

Kuraların sonucunda yıllardır bahsettiğimiz liderlik mücadelesi için ilk defa ciddi umutlar taşımaktayım. Hollanda Milli Takımı’nın değeri, kalitesi ve eleme başarısı dikkate alındığında onlar ile yarışma şansımız olmadığı  düşünülse de yine aynı Hollandalılar bizim son kuralarda çektiğimiz en yenilesi 1. torba takımı. Portakallar özellikle iç saha maçımızda ciddi bir taraftar desteği ve sert bir oyunla sindirilip yenilebilir. Son iki elemede karşılaştığımız Almanya ve İspanya mental ve teknik olarak Hollandalıların kat be kat önlerinde takımlardı. 2 Hollanda maçından alınabileceğine – cidden – inandığım 4 puan bizim alt grup takımlarına karşı yapabileceğimiz muhtemel puan kayıplarını telafi edebilecektir. Ek olarak, 4 puanın getireceği psikolojik üstünlük bizim kronik 3-4-5 hastalığımızı  da çözebilir. Bu nokta da unutulmaması gereken bir nokta var : Fikstür. Milli Takım Sorumluları 2010 elemelerinde yaptığımız İspanya ile 4 gün içinde ard arda oynama yanlışı içine girmemeliler. Rakiplerimiz oyuncu kalitesi bazında  bizim üzerimizde oldukları için yakın aralıklarla oynanan ikinci maçta rakip oyuncular takımımıza karşı saha içi çözümler üretmekte zorlanmıyorlar. 

Portakallar : Eleme şampiyonları..

Grubumuzun diğer takımları ise son yılların en kolayları gibi. Romanya, Macaristan, Estonya ve Andorra ile oynayacağımız 8 maçtan hedefimiz 19+ olmalı. 6 galibiyet bir beraberlikten fazlasına ihtiyacımız var gerçekten Hollanda ile liderlik yarışı yapacaksak. Bu 8 maçtan sadece dışarıda Romanya maçında puan kaybı kabul edilebilir ölçüde, kalan 7 maç mutlak kazanılmalı.

Hollanda’nın oynayacağı – biz hariç – 8 maçtan 24 puan alması süpriz değil hatta standart. Aynı 8 maçtan bizim alacabileceğimiz 21-22 puan liderliği aramızdaki 2 maça taşır. İşte bu nokta da yukarıda bahsettiğim 4 puan tezi devreye girer. Gruptaki ilk Hollanda maçımızı sahamızda oynayıp kazanırsak liderlik kapıları ilk kez aralanmış olur. Nispeten değişen çehresi ile Milli Takımımız elemelerin başlamasına kadar oyun anlamında daha tahmin edilebilir bir performans düzeyine erişirse 2014 Brezilya’ya doğrudan katılma şansımız hiç olmadığı kadar yüksek.

Son olarak kurgulanabilecek bir fikstür yazarsak :

Andorra H – Romanya H- Macaristan A – Hollanda H – Estonya A – Macaristan H – Romanya A – Andorra A – Hollanda A – Estonya H…. fikstürü eleme maçlarının oynan prosedürüne göre yaptım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s